Alarmy, kamerové a zabezpečovacie systémy


Možnosti ako si zabezpečiť dom, chatu, byt, kanceláriu, garáž a ostatné objekty. Sme je certifikovaným partnerom firmy JABLOTRON, ktorá vyrába zabezpečovaciu, komunikačnú a automatizačnú techniku.





  • Ako si zabezbečiť dom, byt, alebo kanceláriu?

  • Elektronické zabezpečovacie systémy (EZS) sú finančne oveľa dostupnejšie, porovnateľné s bežnými elektrickými spotrebičmi, ktoré sú v každej domácnosti samozrejmosťou. Iná bude hodnota EZS určeného na zabezpečenie panelákového bytu na treťom poschodí v malom meste a iná pre zabezpečenie luxusnej vily. Mozgom každého zabezpečovacieho systému je ústredňa. Ústredňa vyhodnocuje všetky signály z detektorov a ovládacích zariadení a na základe ich analýzy a v súlade s nastavením programu rozhoduje o vyhlásení poplachu.
  • Moderné EZS sa obvykle vypínajú pomocou klávesnice zadaním niekoľko miestného vstupného kódu alebo stlačením tlačidla diaľkového ovládača. Obidva systémy sú bezpečné. Možnosť zadania kódu je obvykle obmedzená na niekoľko málo pokusov, než dôjde k vyhláseniu poplachu. U ovládacích kľúčeniek je zase obvykle použitý tzv. plávajúci prenosový kód, ktorý úplne znemožňuje jeho skopírovanie. Ďalšou možnosťou je ovládanie systému pomocou bezdotykových RFID kariet (podobné platobným) alebo RFID príveskov rozličných tvarov. Tie sa jednoducho priložia ku klávesnici, resp. ku čítačke a aktivujú nastavenú funkciu, napr. zapni/vypni ochranu, otvor dvere a pod.
  • V prípade poplachu môže ústredňa aktivovať tieto poplachové zariadenia

  • alarmy do domu - vnútorná siréna
  • Vnútorné interiérové sirény majú vysoký prenikavý zvuk a ich hlavným cieľom je odradiť páchateľa. Zo skúsenosti vyplýva, že pokiaľ je páchateľ prekvapený „jačavým“ zvukom sirény, vo väčšine prípadov sa dá okamžite na útek. 
  • Vonkajšie sirény majú naopak za úlohu prilákať pri poplachu pozornosť susedov alebo okoloidúcich. Na tento účel je výkonná siréna doplnená intenzívnym blikačom. Pretože siréna umiestnená vonku môže byť ľahko zraniteľná, je nutné pri jej výbere dbať na dôkladné mechanické prevedenie. Podľa najnovších trendov však siréna slúži aj ako predsunutý detektor. Jej prípadné narušenie hlásia sabotážne kontakty zabezpečovacej ústredni. Samozrejmosťou je aj použitie vlastného vnútorného akumulátora, ktorý dokáže napájať sirénu v okamžiku, kedy sa páchateľ pokúsi sirénu odpojiť od vedenia k ústredni alebo priamo strhnúť zo steny. 
  • Aby sa informácia o poplachu dostala okamžite aj k majiteľovi bytu, používajú sa automatické telefónne komunikátory. Štandardom v zabezpečení je v súčasnosti komunikácia prostredníctvom GSM siete. Na prenos zvukovej alebo textovej poplachovej informácie sa používa tzv. GSM komunikátor. Zvyšuje stupeň zabezpečenia objektu a pokiaľ na mieste inštalácie EZS nie je privedená telefónna linka, môže ju nahradiť. 
  • Alternatívou k prenosom cez GSM sieť je pevná linka. Komunikátor sa potom pripája k telefónnej zásuvke a k telefónu.V prípade poplachu začne vytáčať užívateľom nastavené telefónne čísla (aj mobilné) a prehrávať na ne hlasovú správu. Slabinou pevných liniek je nielen nutnosť platenia pravidelného paušálu, ale aj ich ľahká zraniteľnosť. Svedčia o tom prípady prestrihnutých telefónnych liniek práve pred vlámaním do objektov. 
  • Pre najvyšší stupeň zabezpečenia sa používa prenos poplachových informácií na pult centralizovanej ochrany (PCO). Strážiaca agentúra potom za mesačný poplatok zabezpečuje stráženie bytu alebo domu a v prípade poplachu okamžite vyráža na miesto zásahová jednotka. Len pripojenie naPCO je skutočným riešením bezpečnosti vášho objektu. 
  • Sme certifikovaným partnerom firmy JABLOTRON ktorá vyrába zabezpečovaciu, komunikačnú a automatizačnú techniku.
 
  • Detektory otvorenia dverí a rozbitia skla

  • K 80% vlámaniam dôjde prekonaním vchodových dverí. Preto je ochrana vstupu najpodstatnejšia. Dvere by mali byť predovšetkým chránené mechanickým zámkom, aby nemohlo dôjsť k ich ľahkému otvoreniu. O indikáciu otvorenia dverí sa postará magnetický detektor. Ten upozorní ústredňu že došlo k otvoreniu dverí a ústredňa čaká na vypnutie ochrany v objekte. Pokiaľ nedôjde k vypnutiu počas nastavenej doby, ústredňa vyhlási poplach v objekte.
  • Podobným spôsobom ako vstupné dvere je možné zabezpečiť všetky vstupy do objektu. Pre detekciu rozbitia sklenenej výplne sa dnes používajú akustické detektory rozbitia skla. Tieto detektory sú umiestnené v miestnosti, kde sú sklenené výplne a sú schopné presne detekovať rozbitie skla. Kvallitné detektory sú pritom úplne imúnne voči iným podobným zvukom. Zabezpečujú základnú plášťovú ochranu objektu.
  • PIR detektory

  • Pre kvalitnú ochranu vnútorných priestorov pred narušiteľmi sa používajú predovšetkým Infrapasívne detektory (tzv. PIR detektory). Tieto detektory sú schopné na základe analýzy teplôt v miestnosti spoľahlivo detegovať pohyb človeka v priestore. Pre rôzne aplikácie sa používajú PIR detektory s rozličnou charakteristikou, vhodné napríklad pre štandartné priestory, pre dlhé úzke chodby alebo napríklad detektory odolné voči menším živočíchom. Existuje aj kombinovaný detektor pohybu a roozbitia skla (dva v jednom), ktorý má ekonomickejšie aj estetickejšie použitie.
  • Detektor úniku plynu 

  • Pokiaľ sa na kúrenie alebo varenie používa plyn, malo by byť samozrejmosťou použitie detektora úniku plynu. Najmodernejšie typy umožňujú detekciu všetkých druhov výbušných plynov a v prípade zvýšenia koncentrácie plynu and nadstavenú bezpečnú hranicu aktivujú zabezpečovací systém. Zároveň lokálne signalizujú nebezpečenstvo sirénou a umožňujú aj automatické uzatvorenie prívodu plynu v prípade nebezpečenstva.
  • Požiarne detektory

  • Štandardom u systémov EZS je aj ochrana objektov pred nebezpečenstvom požiaru alebo výbuchu. Na skorú detekciu požiaru sa používajú ionizačné, optické, alebo tepelné požiarne detektory. Najpoužívanejšie hasiče sú optické, ktoré veľmi rýchlo a spoľahlivo detegujú zvýšený výskyt dymu v miestnosti a vynikajú priaznivou cenou. Majú v sebe štandardne zabudovanú sirénu, ktorá dokáže v nebezpečenstve "zalarmovať" obyvateľov.
  • Nemenej dôležitú úlohu zohráva napájanie systému a jeho zálohovanie v prípade výpadku sieťového napätia. Z tohoto dôvodu je potrebné používať kvalitné akumulátory s kapacitou adekvátnou veľkosti zabezpečovacieho systému.